Navážu na svůj předešlý příspěvek a kouknu na to i z pohledu tradiční čínské medicíny (TCM). Víte, co je monáda? Název pochází z řeckého „monos“ ☯️ – jednota je rozdělena přesně na 2 poloviny – bílou a černou, tj. na PROTIKLADY. Známé JIN a JANG.
(Asie, antické Řecko, novodobá Evropa, západní svět… dlouhý vývoj, velký rozptyl, stejný výsledek.)
👇👇
Platí (!): Tam, kde je bílá nejsilnější, má v sobě zárodek černé. A naopak. To znamená, že síly jsou komplementární, spolupracující a jedna bez druhé nic nezmůže! Jsou rozdělené přesně na půlku, ale ne přímkou, nýbrž sinusoidou. Síly se neustále dynamicky přetlačují. Pokud je zachována dynamická rovnováha, jsme zdraví. V momentě, kdy se přechýlí na jednu/druhou stranu, jsme nemocní.
JIN a JANG najdete úplně všude – v přírodě, těle i v páru. Je dobré, když je chlap víc jangový a baba víc jinová, ale může to být i naopak. Důležité je, aby tam byla polarita.
Bílá s černou tečkou reprezentuje JANG – mužský princip ♂️. Tzn. všechno, co je aktivní, rychlé, dynamické, orientované na výkon a termíny. V přírodě je to třeba slunce, den, horko. Když je ale jangu moc, může to v těle vyvolat teploty, záněty nebo býváme podráždění – my holky např. v rámci PMS = „su na ranu a nevím proč…“
(Mimochodem současná doba nás ženy hodně tlačí do jangu. My to dáme, bo jsme dobré!, ale zdravotně to nejspíš odneseme.)
V naší západní medicíně je tohle vlastně ten SYMPATIKUS. Část vegetativního nervového systému (VNS), která mě připravuje na boj/útěk. Na těle to poznám tím, že zůstanu v nádechu, zatnu zuby, ale je to taky stah srdce (systola), stah střeva, dělohy apod.
Protipólem je JIN – ženský princip ♀️. Všechno, co je pasivní, pomalé. Stojatá voda, noc, luna, bláto, mech. Když je jinu ale moc, býváme takoví „rozteklí“, bez energie. Bývají to např. lidé po šesti antibiotikách nebo onkologičtí pacienti. V naší medicíně je tohle ten PARASYMPATIKUS. Část VNS, která odpočívá – na těle je to výdech, relaxace svalu, srdce (diastola), střeva, dělohy apod.
Dává vám to smysl? A jste víc JINOVÍ, nebo JANGOVÍ?
Aby vám bylo v těle dobře, je důležité ho dosytit protipólem. ☯️ Toho využíváme i v terapii. Příklad: když chce holka otěhotnět, a je to jangová top manažerka, směřujeme ji k relaxu. Pokud je to rozevlátá ezo-slečna, dostane termínově orientované cvičení dle Mojžíšové. Jedno je jisté, jednu i druhou bude takový přístup iritovat. Budou muset vystoupit ze své komfortní zóny – je dobré je zvědomit, ať necuknou a vytrvají, ovoce to přinese. 😉🍎
Kdybyste si s tím nevěděli rady, přijďte na můj workshop. 😉
S. ❤️🩺