Říkávám velmi často svým malým pacientům, které rodiče za mnou přivedou nejčastěji pro bolesti bříška, hlavy či zad. 👩⚕️
„Sáhni si na moje „maso“ – nabízím mu k ohmatání svoje předloktí – „a teď na svoje, cítíš ten rozdíl?“ „Jsem strašně tuhý!“ „Jo a není to jen věkem nebo tím, že jsi kluk a já holka“.
Zvýšené svalové napětí může souviset s ne úplně dobře odžitými emocemi. Učím pacienty vnímat své tělo – kde zůstává v nádechu, při čem má zaťaté zuby – a pokud si takové situace všimne, aby si nabídl/a některou ze základních emocí – vztek, strach, smutek, radost, přemýšlení.
Nejsou to úplně jednoduché úkoly a chvíli může trvat, než si toho na svém těle všimnete i vy, dospěláci. A to je jen začátek práce! 😉
Nejlepší knížkou o emocích, kterou jsem kdy četla, je 👉 Emušák Ferda a jeho mouchy 👈. Sice je věnovaná dětem od 4 do 10 let, ale věřte, že si v ní počteme i my.
Díky pohádkovým příběhům žabáka Ferdy se děti dostanou do situací, které jsou jim blízké. S pomocí rodičů mají možnost naučit se rozpoznávat a zvládat pocity, rozvíjet zdravé sebevědomí, dovednost komunikace, ale také budovat si s rodičem vztah založený na důvěře.
V první knize projdete emoce jako důvěra, hněv, osamocení, radost, smutek, strach, zvědavost, žárlivost. A ve dvojce pak empatii, lásku, odvahu, přátelství, respekt, stud, vinu a zradu.
Znáte Emušáka?
Co jiného čtete dětem před spaním?
S. ❤️🩺